Prvi traktori iz Rakovice krenuli put Etiopije

Industrija motora Rakovica (IMR) danas je započela isporuku prvog kontingenta od 300 traktora tržištu Etiopije, čime je ozvaničena realizacija petogodišnjeg ugovora sa tom zemljom vrednog oko 170 miliona evra. Ugovor, potpisan sa kompanijom "Metec" iz Etiopije, predviđa isporuku tri hiljade traktora godišnje, u narednih pet godina, što je ukupno 15.000, kao i odgovarajući transfer znanja za njihovu montažu i proizvodnju u toj afričkoj zemlji. Prvi kontigent traktora poslat u Etiopiju biće u polurasklopljenom stanju, dok će svaki naredni biti potpuno rasklopljen i montiraće se u toj državi. Ugovorom obe strane dobijaju značajan zamah u radu. Etiopija će pored razvoja poljoprivrede, dobiti traktor prilagođen njihovim potrebama, učiniti dosta i na industrijalizaciji, uključujući svoje kompanije, kao moguće dobavljače komponenti za izradu traktora. S druge strane, IMR i privreda Srbije podići će svoju proizvodnju u oblasti metaloprerađivačke industrije.

Prvi traktori iz Rakovice krenuli put EtiopijeIndustrija motora Rakovica (IMR) danas je započela isporuku prvog kontingenta od 300 traktora tržištu Etiopije, čime je ozvaničena realizacija petogodišnjeg ugovora sa tom zemljom vrednog oko 170 miliona evra.

Generalni direktor IMR-a Zoran Radosavljević rekao je novinarima da ugovor, potpisan sa kompanijom "Metec" iz Etiopije, predviđa isporuku tri hiljade traktora godišnje, u narednih pet godina, što je ukupno 15.000, kao i odgovarajući transfer znanja za njihovu montažu i proizvodnju u toj afričkoj zemlji.

On je naveo da će prvi kontigent traktora poslat u Etiopiju biti u polurasklopljenom stanju, dok će svaki naredni biti potpuno rasklopljen i montiraće se u toj državi.

Prema rečima Radosavljevića, ugovorom obe strane dobijaju značajan zamah u radu.

"Etiopija će pored razvoja poljoprivrede, dobiti traktor prilagođen njihovim potrebama, učiniti dosta i na industrijalizaciji, uključujući svoje kompanije, kao moguće dobavljače komponenti za izradu traktora. S druge strane, IMR i privreda Srbije podići će svoju proizvodnju u oblasti metaloprerađivačke industrije", ukazao je on.

Radosavljević je dodao da iza IMR-a stoji više od 200 domaćih dobavljača, koji su uključeni u ovaj posao i da će oko 50 odsto prihoda od realizacije otići njima.

On je istakao da IMR trenutno zapošljava oko 850 radnika i da se očekuje da će, zbog realizacije ugovora sa Etiopijom i povećanja proizvodnje, biti uposleno još oko 200 radnika za šta su, kako je rekao, potrebne i subvencije države.

Radosavljević je naveo da IMR aktivno radi na osvajanju tržišta Afrike i podizanju izvoza, ne samo u Etiopiju.

Prema njegovim rečima, vode se razgovori sa kompanijama u Južnoafričkoj republici i Alžiru o formiranju fabrika za montažu srpskih traktora u tim zemljama.

"Glavni nam je cilj da, kroz četiri pet fabrika lociranih u Africi, pokušamo da pokrijemo i budemo prisutni na celom afričkom kontinentu", istakao je on.

Radosavljević je objasnio da srpski traktori odgovaraju afričkom tržištu, jer su po kvalitetu "zapadni", i mnogo bolji od onih koji se proizvode na Istoku, u Kini i Indiji.

"Po ceni smo konkurentnjiji od zapadnih traktora", rekao je on i dodao da naši traktori nemaju puno elektronike i lako se održavaju, što odgovara afričkom tržištu, jer ne zahteva dodatne obuke za njihovu upotrebu.

Radosavljević je podsetio da Vlada Srbije već treću godinu subvencioniše cenu domaće poljoprivredne mehanizacije i daje povoljne kredite poljoprivrednicima, čime kupci u Srbiji imaju dobru šansu za obnavljanje mehanizacije, čija je prosečna starost 18 godina.

On je dodao da će i ove godine važiti sporazum kojim se omogućava subvencionisanje kupovine traktora i u Republici Srpskoj, a koji su proizvedeni u Srbiji.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik